Dit blijkt uit promotieonderzoek van arbeids- en organisatiepsycholoog Debby Beckers van de Radboud Universiteit in Nijmegen.
Niet zozeer het aantal uren als wel de omstandigheden bepalen of overwerk als schadelijk wordt ervaren. Het gaat dan vooral om voldoende afwisseling, eigen verantwoordelijkheid kunnen nemen, flexibiliteit en je eigen planning kunnen maken. Steun van de baas of andere medewerkers is ook belangrijk. Grootste voorwaarde voor het goed omgaan met overwerk is volgens Beckers dat het overwerk vrijwillig moet zijn.
Van (mentale) vermoeidheid bij de overwerkers is vooral sprake wanneer het werk eentonig is en er weinig controlemogelijkheden zijn om zelf de mate en invulling van het overwerk te bepalen. Wanneer er wel voldoende taakafwisseling en eigen inbreng is, ervaren de overwerkers een hoge voldoening in hun werk.
