Leeftijdsdiscriminatie speelt vooral bij selectieproces

Tekst verkleinenTekst vergroten
Tekstgrootte:
2 reacties
06-aug 2008
Leeftijdsdiscriminatie steekt met kop en schouders uit boven andere vormen van discriminatie op de arbeidsmarkt. De kans dat iemand op leeftijd wordt gediscrimineerd is bijna 4 keer zo groot als op basis van geslacht en etniciteit.

Bijna een kwart van de werknemers uit de Nederlandse beroepsbevolking geeft aan dat bij hen op de werkvloer wel eens mensen zijn afgewezen vanwege hun leeftijd. Deze leeftijdsdiscriminatie begint in de perceptie van de respondenten vooral vanaf 36 jaar. Dit blijkt uit het Arbeidsmarkt GedragsOnderzoek (AGO) van Intelligence Group waarvoor in juni 2008 737 werkzame personen uit de Nederlandse beroepsbevolking zijn ondervraagd naar discriminatie op de werkvloer.

Als leeftijdsdiscriminatie op de werkvloer voorkomt, is dit voornamelijk het geval bij het (niet) aannemen van kandidaten: 20 procent van de ondervraagden is het hiermee eens. Daarnaast is een gedeelte van de respondenten van mening dat leeftijdsdiscriminatie begint bij het uitnodigen van de sollicitanten (16%). Verder geeft 15 procent aan dat leeftijddiscriminatie plaatsvindt bij het belonen van werknemers, gevolgd door discriminatie bij promotie (doorgroeien) met 11 procent.

Volgens Geert-Jan Waasdorp, directeur Intelligence Group, schrijven werkgevers die discrimineren op leeftijd in bepaalde beroepsgroepen soms wel 50 tot 70 procent van hun arbeidspotentieël af. Dit is een ‘luxe’ die niemand zich kan veroorloven in deze tijd. In de komende jaren zal door de krapte van de arbeidsmarkt winst behaald worden met het aantrekken en behouden van ervaren werknemers en niet zo zeer met het aantrekken van starters.

De werkgever die nog steeds moeite heeft om zijn opvattingen te veranderen als het gaat om het aannemen van oudere werknemers, wordt meer en meer geconfronteerd met een structurele krappe arbeidsmarkt. Het gaat erom in organisaties een leeftijdsbewust personeelsbeleid te ontwikkelen, dat het leren en het blijven ontwikkelen van competenties van oudere medewerkers, bevordert.

Bron: Intelligence Group

2 Reacties

Ik werk sinds april via Adecco uitzenbureau in een magazijn als ordepicker. Vanaf jui/juli werd ik gewoon steeds vaker aan de kant gezet voor 18 jarige schoolverlaters en vakantiewerkers. 7 weken heb ik geen werk gehad en dus ook geen inkomen. Nu heb ik inmiddels schulden en kan ik niet eens meer openbaar vervoer betalen voor het werk wat ik nu tijdelijk krijg aangeboden. Adecco geeft ook toe dat 18 jarig goedkoper zijn dan 41 jarige. Andere uitzendbureau's geven dit ook toe en dat deze ook liever worden ingezet dan oudere werknemers. Ongelooflijk dat een uitzendbureau kan bepalen over het leven van iemand.
D. Janssen @ 03-09-2011 13:08 uur
Ik ben nu al een aantal maanden bezig een baan te vinden als part timer. Ik word echter overal afgewezen op basis van mijn leeftijd. Ik ben pas 24 en zelfs dat is dus al te oud. Ze zoeken mensen tussen de 16 en de 20....
Sbonten @ 06-12-2011 19:15 uur

Reageer op dit artikel

Naam :
E-mail adres :
Reactie
 
Onthoudt mij