Werknemers ontzien
De ramadan kan binnen organisaties resulteren in verzwakte medewerkers. Volgens een woordvoerder van de Albert Heijn proberen zij de betreffende werknemers wat te ontzien in deze tijd. Waar het kan worden pauzes verlegd zodat ze wel mee kunnen eten. Verder hangen in de winkels kalenders waarop feestdagen van verschillende religies staan, zodat het personeel kan zien wanneer voor iemand een feestdag aanbreekt. Op deze manier kunnen de medewerkers onderling oplossen wie op welke dag vrij krijgt.
Diensten verschuiven
Bij Schoonmaakbedrijf Hago volgt een substantieel aandeel van de werknemers de ramadan . Hier is het vanzelfsprekend dat in de vastenperiode diensten verschoven worden en zware arbeid verder in de tijd geplaatst wordt.
Geen aparte voorzieningen
Staal- en aluminiumbedrijf Corus stelt dat werknemers er zelf wel uitkomen. Hier worden geen aparte voorzieningen getroffen, omdat de ramadan geen problemen oplevert. Hoewel de nachtdienst een aandachtspunt is, wordt ook dit vaak onderling opgelost. Diensten worden in onderling overleg geruild met collega’s.
‘Respect en begrip’
Collegialiteit moet de moslim de maand doorslepen. De 24-jarige Wael Rejeb uit Rotterdam ervaart de combinatie werken en ramadan als ‘zeer goed te doen’. ‘Ik merk dat de collega’s respect tonen en begrip hebben voor mijn situatie’, vertelt hij erover. ‘Dat ze het soms even vergeten dat het ramadan is, kan ik wel begrijpen.’ Rejeb geeft aan geen behoefte te hebben aan speciale regelingen. ‘Ik heb het zelf nooit zo zwaar met werken tijdens de ramadan. Ik ga momenteel een half uur eerder naar huis, omdat ik de lunch oversla. Verder heb ik nog nooit problemen gehad, of gehoord van anderen dat het problemen oplevert.’
De ramadan is dit jaar begonnen op donderdag 13 september en zal nog duren tot en met 12 oktober 2007.
Bron: P&Oactueel

- Portret van Adecco