Flexmarkt krimpt: aandeel flex daalt naar 21,7 procent

0

Voor het eerst in jaren is het aandeel van hoogopgeleide flexprofessionals op de Nederlandse arbeidsmarkt gedaald. Volgens de nieuwste Talent Monitor van HeadFirst Group en Intelligence Group is het aandeel flexwerkers (zzp’ers en gedetacheerden met hbo/wo-opleiding) in het eerste kwartaal van 2025 teruggelopen naar 21,7 procent van de totale arbeidsmarkt.

  • De daling is vooral toe te schrijven aan twee ontwikkelingen:
  • Verscherpte handhaving van de Wet DBA, waardoor opdrachtgevers terughoudender zijn geworden in het inhuren van zelfstandigen uit angst voor boetes en naheffingen.
  • Een tegenvallende detacheringsmarkt, die volgens brancheorganisatie VVDN een omzetdaling van 7,6 procent laat zien ten opzichte van vorig jaar.

Toch betekent dit niet dat flexwerkers massaal afhaken. Het aantal theoretisch opgeleide zzp’ers bevindt zich nog altijd op het op één na hoogste niveau ooit, aldus het CBS.

Lees ook: Flexbranche ziet urenkrimp in tweede kwartaal opnieuw afvlakken

 

Flex blijft aantrekkelijk, ondanks onzekerheid

Opvallend is dat de aantrekkingskracht van zelfstandig werken overeind blijft. Zzp’ers tonen weinig bereidheid om terug te keren naar loondienst, ondanks de toegenomen onzekerheid. Autonomie en flexibiliteit blijken fundamentele drijfveren te zijn geworden op de moderne arbeidsmarkt.

Concurrentie neemt toe

Het aantal opdrachten voor flexprofessionals daalt, maar het aantal aanbiedingen per opdracht stijgt. Dit wijst op een afnemende krapte: opdrachtgevers hebben meer te kiezen, terwijl flexwerkers harder moeten concurreren om een opdracht binnen te halen.

Lees hier het hele rapport.


TWEE KEER PER WEEK

Flexmarkt Nieuwsbrief

Het laatste nieuws over de flexbranche en de best gelezen artikelen.

 

Over Auteur

Ronald Bruins is hoofdredacteur van Flexmarkt.

Reageren is niet mogelijk.