In 2024 aantal werkvergunningen voor asielzoekers verviervoudigd

0

Het aantal werkvergunningen voor asielzoekers is dit jaar verviervoudigd. In 2023 waren het nog 1840 werkvergunningen, in 2024 is dit aantal al gestegen naar 7400 werkvergunningen. Dit blijkt uit cijfers van het UWV.

Asielzoekers mogen het hele jaar werken in plaats van slechts 24 weken. Door deze aanpassing lijkt de drempel om asielzoekers aan te nemen verlaagd.

Bij uitzenders populair

Bij uitzendbedrijven worden vooral werkvergunningen voor asielzoekers aangevraagd. Bij de aanvraag van de vergunning moet een werkgever aangeven welke functie de kandidaat gaat vervullen: op de vijf asielzoekers die een vergunning krijgt, werkt als schoonmaker en een op de tien als productiemedewerker. Een kleiner deel gaat aan de slag als afwasser, keukenhulp of magazijnmedewerker. Sporadisch worden vergunningen gegeven voor tandartsassistenten, ICT-medewerkers of voor personeel in de zorg of het onderwijs.

Regio gebonden

Uit de cijfers van het UWV blijkt dat er in Amsterdam de meeste vergunningen worden verstrekt. Daarna komen Utrecht Rijnmond. Wat opvalt is dat lang niet iedere asielzoeker een baan krijgt die past bij de opleiding of ervaring die zij in hun thuisland hebben opgedaan. Directeur Judith Duveen van UWV Werkbedrijf: “We laten nog veel talent onbenut. Het zou goed zijn als we met elkaar kijken naar wat mensen nog meer kunnen en wat hun vaardigheden zijn.”

Eis afgeschaft

Tot eind 2023 konden asielzoekers niet meer dan 24 weken per jaar werken. Deze eis werd afgeschaft nadat de Raad van State had geoordeeld dat deze eis in strijd was met Europese richtlijnen.

Nog genoeg werk aan de winkel

Gemiddeld 25 tot 30 procent van de werkvergunningen wordt nog geweigerd. Dit kan komen doordat de aanvrager alsnog afziet van de aanvraag of omdat de asielzoeker inmiddels statushouder is geworden. Ook kan het voorkomen dat de aanvraag wordt geweigerd omdat de werkgever geen marktconforme arbeidsvoorwaarden biedt, of omdat de asielzoeker binnen bepaalde tijd het land wordt uitgezet.

Hoewel er al veel vooruitgang is geboekt, blijft het belangrijk om te blijven werken aan een inclusieve arbeidsmarkt waarin de talenten en vaardigheden van asielzoekers optimaal worden benut.

Lees ook: Veel zzp’ers stoppen in aanloop naar handhaving schijnveiligheid

Over Auteur

Redacteur Flexmarkt

Reageren is niet mogelijk.