Het aantal zzp’ers in Nederland is in februari nagenoeg gelijk gebleven, na dalingen in de voorgaande maanden. Uit cijfers van de Kamer van Koophandel (KVK) blijkt dat er 1.600 zzp’ers bij kwamen, waarmee het totaal op 1,7 miljoen uitkomt. Wel waren er minder starters en juist meer stoppers, vooral in de zorg en de bouw. Toch viel die daling lager uit dan eerder.
Veel bedrijven passen sinds dit jaar hun zzp-beleid aan vanwege de strengere handhaving op schijnzelfstandigheid door de Belastingdienst. Werkgevers riskeren naheffingen als zelfstandigen feitelijk in loondienst werken, al worden er nog geen boetes opgelegd.
In de zorg en in de bouw stopten opnieuw de meeste zzp’ers met hun eigen zaak. De aantallen, 700 in de zorg en 280 in de bouw, zijn lager dan voorgaande maanden.
Sterke daling verwacht
Hoogleraar Strategie en Ondernemerschap aan de Tilburg School of Economics and Management Joris Knoben had een sterkere daling van het aantal zzp’ers verwacht, gezien de signalen uit de markt, laat hij aan KvK weten. Hij vermoedt dat veel zelfstandigen zich nog niet uitschrijven uit onzekerheid over de gevolgen van de nieuwe regels. “Zzp’ers gaan niet snel failliet en kunnen zich prima een tijdje ingeschreven laten staan zelfs als ze tijdelijk geen of weinig opdrachten hebben”, vertelt hij.
Voor de flexmarkt blijft de impact van de nieuwe wetgeving een belangrijk aandachtspunt, vooral in sectoren waar zzp’ers veel worden ingezet.
Lees ook: Staatssecretaris bevestigt: extern ondernemerschap meegenomen in VBAR