Bemiddelaars van theoretisch opgeleiden en IT-professionals hadden in 2025 te maken met een markt die werd beïnvloed door vooral de Wet DBA. Zzp-bemiddeling werd daardoor beperkt. Toch hadden ze te maken met groei, en ze verwachten dat die in 2026 doorzet. “We gaan nu van een markt die gericht was op kwantiteit naar een markt die focust op kwaliteit.”
Vreemd eigenlijk. RedBlue IT Professionals noteerde in 2025 een omzetgroei van ongeveer 5 procent, en SynProfs en Just Good People rapporteerden zelfs een omzetgroei van 15 procent. Tegelijkertijd concluderen al deze bemiddelaars van hoger opgeleiden en/of IT-professionals dat de markt vorig jaar uiterst complex was. Wat speelde er in 2025 in dit specifieke deel van de flexmarkt? Raoul Zeilstra is medeoprichter en Managing Partner van RedBlue IT Professionals. Dat is een IT-detacheringsbedrijf dat Nederlandse, Belgische en Duitse organisaties bij lopende IT-projecten ondersteunt met ervaren, senior Java-, SAP- en Oracle-professionals. Deze zijn bij RedBlue in dienst. Volgens Zeilstra is de markt in 2025 afgekoeld. “Er heeft een herijking plaatsgevonden, met name door wet- en regelgeving. Denk natuurlijk aan de Wet DBA, die ervoor zorgde dat klanten kritischer zijn geworden op de inhuur van zzp’ers.”
Lees ook: Voor abonnees van Flexmarkt: Marktonderzoek
Wetgeving zet markt onder druk
Daar kan Dennis Iliohan, commercieel directeur en partner bij IT-broker SynProfs, over meepraten. “Ondernemen is ons in 2025 lastiger gemaakt. Door de Wet DBA is het ingewikkelder geworden om zzp’ers aan te bieden, wat wij gewend waren veel te doen. Zeker bij de overheid, waar wij een groot aantal opdrachtgevers hebben. De tendens was: zzp’ers moesten vertrekken, of in loondienst gaan.” Iliohan plaatst wel een kanttekening. “Ministeries gingen er verschillend mee om. Het ene ministerie was wat soepeler met zzp’ers dan het andere.” Minder op IT gericht is Just Good People, detacheerder van hbo- en wo-professionals in de niches logistiek/supply chain, inkoop, HR, data en agile. Eigenaar en oprichter Willem Verdam noemt de markt in 2025 “uitdagend”. En daarmee doelt hij vooral op de geopolitieke ontwikkelingen. “Zeker de opdrachtgevers in de private hoek keken daardoor een beetje de kat uit de boom. Ze losten bijvoorbeeld capaciteitsproblemen op met hun zittende team.”
Groei door verschuiving van zzp naar detachering
Geen positieve markt en toch positieve omzetcijfers. Hoe kan dat? “De wet- en regelgeving speelde ons juist in de kaart”, zegt Verdam. “Opdrachtgevers die voorheen met zzp’ers werkten, kwamen onze kant op in 2025. Wij werken uitsluitend met eigen mensen. Daarnaast hebben we in het tweede kwartaal vorig jaar de keuze gemaakt om te focussen op billability in plaats van op groei. Dat heeft z’n vruchten afgeworpen. En heeft uiteindelijk juist geleid tot groei.” Een derde groeifactor is volgens Verdam creativiteit geweest. “Opdrachten waren soms net iets anders van aard. Daar speelden we creatief op in door bijvoorbeeld professionals wat andere werkzaamheden te laten doen dan waarvoor ze zijn opgeleid. Uiteraard wel zo dat we de kwaliteit konden blijven garanderen en de professionals uitgedaagd bleven.”
Lees ook: ABU: minder uitzenduren, maar omzet stijgt
Eerst inzet, dan omzet
Bij SynProfs hebben de groeicijfers alles te maken met gewonnen of verlengde aanbestedingen, zegt Iliohan. “In 2025 hebben we nieuwe aanbestedingen gewonnen, maar vooral bestaande mantelovereenkomsten gecontinueerd, zoals bij het ministerie van Buitenlandse Zaken en bij DICTU. Na vier jaar verliepen deze mantels en we moesten ze opnieuw aanbesteden.” Dat was bepaald geen sinecure. “Een aanbesteding bij de overheid is anoniem. Dat betekent dat je zomaar een aanbesteding kunt verliezen, maar we zijn blij dat we toch veel hebben kunnen winnen.” Overigens erkent Iliohan dat een mantel winnen nog iets anders is dan de professionals ook daadwerkelijk leveren. “We merken momenteel bij opdrachtgevers bij de overheid dat ze worstelen met hun budgetten. Wij krijgen uiteraard pas omzet bij inzet. Daarop spelen we in, onder meer door een breed palet aan overheidsklanten.”
Lees ook: Werkgevers voorzichtiger over personeelsgroei in derde kwartaal
Markt wordt professioneler en selectiever
Zeilstra verklaart de groei in aantal opdrachten bij RedBlue IT Professionals door de angst van opdrachtgevers om zzp’ers in te huren. Ze klopten daarom aan bij bedrijven die IT-professionals in vaste dienst hebben. “In 2025 hadden we misschien wel juist door die marktontwikkelingen te maken met 30 procent meer opdrachtgevers. In het eerste kwartaal van 2026 zijn dat er nog eens 20 procent meer dan in het eerste kwartaal van 2025. Er is reuring in de markt, maar tegelijkertijd heeft die de markt ook zakelijker en volwassener gemaakt.” Hij vermoedt dat de marktontwikkelingen zijn organisatie geen windeieren hebben gelegd. “Ik denk dat de extra aanvragen voor te detacheren professionals in de jaren daarvoor juist aanvragen voor zzp’ers waren. En voor opdrachtgevers was het zelf in dienst nemen kennelijk een te grote stap. Jarenlang waren ze een flexibele schil gewend, dan is het ook ingrijpend om ineens mensen in vaste dienst te nemen.”
Intussen is 2026 al een eind onderweg, een jaar waarin de markt nieuwe uitdagingen brengt, zo voorziet Iliohan. “De Wtta komt er natuurlijk aan en dat betekent nog meer administratie voor organisaties als de onze.” Toch verwacht hij dat SynProfs gestaag verder groeit. “Met PowerBI hebben we goed inzicht in de markt, in onze mantels en interne ontwikkelingen. Daaruit komt dat we nog altijd groeien. Het aantal nieuwe inzetten van professionals door verlengingen is groter dan het aantal aflopende contracten. Met name bij de Belastingdienst en Defensie is die groei goed zichtbaar.”
Lees ook: Commercieel directeur Please Jad Berad: “Omzet zegt veel, maar niet alles"
Schaarste vraagt om puzzelen
Ook Verdam verwacht in 2026 met Just Good People door te groeien. “Die geopolitieke onrust heeft twee kanten: organisaties hielden de hand soms op de knip, maar aan de andere kant is hun flexibele schil door al die onzekerheid ook weer belangrijker geworden.” Hij vergelijkt het met de coronaperiode. “Ik denk daar momenteel veel aan terug. De behoefte aan flexibiliteit is bizar groot. Dat merken we met name bij logistiek en supply chain. Denk aan de perikelen rondom de Straat van Hormuz. Brandstofprijzen gaan door het dak. Logistiek en Supply Chain is bij veel bedrijven op dit moment uitdaging nummer één. En dat biedt ons natuurlijk kansen.
Tegelijkertijd: het recruiten van talent is daardoor bij ons uitdaging nummer één.” Gelukkig heeft Just Good People oplossingen. “Wij rekruteren het hele jaar door. Daardoor zijn er professionals uit ons netwerk die we op korte termijn aan ons kunnen binden. Met hen kunnen we nu prima aan de slag. Ook hier proberen we met creativiteit weer het verschil te maken. We hebben soms het idee dat we de hele dag door aan het puzzelen zijn om opdrachtgevers te voorzien van goede professionals en professionals van mooie uitdagende opdrachten.”
“We gaan van een markt die gericht was op kwantiteit naar een markt die focust op kwaliteit”
Kwaliteit wordt doorslaggevend in 2026
De drie flexbureaus zijn eensluidend over de kansen die 2026 biedt. “We gaan van een markt die gericht was op kwantiteit naar een markt die focust op kwaliteit”, zo vat Zeilstra 2026 samen. “Ooit ging het vooral om zo snel mogelijk een professional regelen voor een opdracht. Nu gaat het nog veel meer dan toen om de juiste match. Past iemand bij de specifieke vraag van een opdrachtgever, rekening houdend met al die wet- en regelgeving? Dat biedt voor een kleine, ervaren partij zoals RedBlue IT Professionals kansen.” Diezelfde kansen ruikt ook Iliohan. “In de markt komen meer professionals beschikbaar, is er iets minder vraag. Dat betekent dat er meer te kiezen is uit die professionals. Onze ambitie is dan ook een kwaliteitsslag te maken, omdat het belangrijker dan ooit is die ene topper uit de kandidaten te halen.”
Zeilstra hoopt in 2026 meer professionals en opdrachtgevers aan RedBlue IT Professionals te binden. “Wij willen dat opdrachtgevers meteen aan ons denken als ze tijdelijk SAP-, Oracle- of Java-expertise nodig hebben. Door het toenemende aantal aanvragen richten wij ons dit jaar hard op groei, en groei betekent ook werven. Dat hopen we succesvol te doen, dankzij onze naamsbekendheid, maar ook dankzij ons maatwerkaanbod. Ons geregistreerde handelsmerk Midlance® is daarin misschien wel het aantrekkelijkst: een vast dienstverband met een beloningsmodel tussen vast en freelance in, waarbij professionals een bonus per gewerkt uur krijgen, boven op hun basissalaris. Met hybride opties voor professionals willen we in 2026 verder groeien.”
TWEE KEER PER WEEK
Flexmarkt Nieuwsbrief
Het laatste nieuws over de flexbranche en de best gelezen artikelen.