Zzp’ers in Nederland verdienen meer, maar maken zich tegelijkertijd steeds meer zorgen over wet- en regelgeving. Dat blijkt uit onderzoek van zzp-bank Knab, waarover Accountant.nl bericht.
Uit het onderzoek onder ruim twintigduizend zelfstandig ondernemers blijkt dat 52 procent van de zzp’ers zich zorgen maakt over de impact van regels zoals de Wet DBA en de mogelijke Wet VBAR. Dat is een forse stijging ten opzichte van een jaar eerder, toen dit nog 29 procent was.
Tarieven en winst stijgen
Financieel staan veel zzp’ers er begin 2026 relatief goed voor. Zo verhoogde 57 procent van de zelfstandigen het uurtarief in het afgelopen jaar, gemiddeld met 9 procent. Het gemiddelde uurtarief komt daarmee uit op 83 euro per uur, tegen 81 euro een jaar eerder. Ook de winst nam toe. De gemiddelde winst bedroeg in 2025 61.570 euro, een stijging van 2 procent ten opzichte van het jaar daarvoor.
Vertrouwen in ondernemerschap daalt
Tegelijkertijd neemt het vertrouwen in het ondernemerschap in Nederland af. Nog 48 procent van de zzp’ers kijkt positief naar de toekomst van ondernemen, tegenover 55 procent een jaar eerder.
De vraag naar zelfstandigen blijft echter groot. 82 procent van de zzp’ers zegt veel vraag naar werk te ervaren. Dat is iets lager dan vorig jaar (84 procent), maar nog altijd een ruime meerderheid. Ook het vertrouwen in de eigen onderneming blijft hoog: 84 procent is positief over de toekomst van het eigen bedrijf.
Grote verschillen tussen sectoren
De verschillen tussen sectoren zijn aanzienlijk. In de juridische sector ligt het gemiddelde uurtarief met 146 euro het hoogst. Daarna volgen de overheid (106 euro) en zorgprofessionals met een masteropleiding (105 euro). Aan de onderkant van de markt bevinden zich sectoren als horeca (49 euro), sport en recreatie (54 euro) en kunst en cultuur (65 euro). Ook het gemak waarmee zzp’ers financieel rondkomen verschilt sterk. In sectoren als ICT, finance en overheid geeft meer dan 90 procent aan financieel goed rond te komen, terwijl dit in andere sectoren duidelijk lager ligt.
Verschillen tussen mannen en vrouwen
Het onderzoek laat ook zien dat er verschillen zijn tussen mannen en vrouwen. Onder zzp’ers met een bachelor- of masteropleiding hanteren mannen gemiddeld 13 procent hogere uurtarieven dan vrouwen met een vergelijkbare opleiding en ervaring. Het onderzoek van Knab is voor het derde jaar op rij uitgevoerd onder een grote en representatieve groep zelfstandig ondernemers in Nederland.
Lees ook: Boek De ZZPuzzel: Het probleem is niet de zzp’er, maar de arbeidsmarkt