SNCU ziet stijging in aantal vragen, onderzoeken en terugbetalingen

0

De Stichting Naleving CAO voor Uitzendkrachten (SNCU) heeft in 2024 fors meer meldingen ontvangen van uitzendkrachten over hun arbeidsvoorwaarden. Het aantal vragen steeg met 18% tot bijna 10.000. Tegelijkertijd nam het aantal onderzoeken naar uitzendbureaus met 16% toe. In de eerste vier maanden van 2025 zijn vijf eigenaren van malafide uitzendbureaus persoonlijk aansprakelijk gesteld voor een bedrag van in totaal €500.000. Dat blijkt uit de vandaag gepubliceerde jaarcijfers van de stichting.

Meer onderzoeken

“Nu we de mogelijkheid hebben onderzocht om via de verplichte SFU-premie en de afdracht ten behoeve van duurzame inzetbaarheid te handhaven, kunnen we een grondig onderzoek instellen en verwacht ik voor 2025 een verdere stijging van het aantal onderzoeken,” zegt Jaap Buis, directeur van de SNCU. “De informatiepositie van de SNCU maakt ook dat andere handhavers in stelling gebracht kunnen worden. Bovendien blijft de SNCU als handhaver en toezichthouder in beeld bij uitzendondernemingen.”

De stichting voerde in 2024 ruim 150 informele onderzoeken uit en 335 diepgaande onderzoeken, waarbij onder meer steekproeven werden genomen uit de loonadministratie. Deze inspanningen zijn erop gericht om misstanden te corrigeren en eerlijke beloning binnen de sector te waarborgen.

Uitzendkrachten helpen

“We onderzoeken namens de vakbonden en werkgeversverenigingen of de CAO voor uitzendkrachten correct wordt toegepast. Dit is essentieel voor een gelijk speelveld en een eerlijke beloning in de gehele sector,” aldus Buis. “Steeds meer uitzendkrachten nemen contact met ons op wanneer zij vragen hebben over hun salaris, overeenkomst of looninhoudingen. In veel gevallen kunnen wij hen helpen. Bij vermoeden van misstanden nemen wij namens de uitzendkracht contact op met de uitzender en eventueel stellen wij een onderzoek in naar het uitzendbureau om naleving van de CAO te waarborgen. Ook voeren wij pensioenonderzoeken uit in opdracht van StiPP.”

Omzeilingsroutes afsluiten

Hoewel de sector uitkijkt naar de invoering van de Wet toelating terbeschikkingstelling van arbeidskrachten (Wtta), plaatst Buis daar een belangrijke kanttekening bij. “Er worden aanzienlijke middelen geïnvesteerd in de nieuwe wetgeving, maar er moet ook op korte termijn worden gezorgd dat alternatieve omzeilingsroutes worden afgesloten.”

Een belangrijk pijnpunt is volgens de SNCU de praktijk van turbo liquidaties, waarbij bedrijven zich in korte tijd laten uitschrijven bij de Kamer van Koophandel om onder verplichtingen uit te komen. “Deze praktijk is onaanvaardbaar,” stelt Buis. “Niemand volgt momenteel of bestuurders eerder zijn veroordeeld of openstaande boetes hebben. Sluit deze achterdeur zo snel mogelijk!”

Meest gemaakte fouten door uitzendbureaus

Tot slot maakt de SNCU duidelijk waar het vaak misgaat bij uitzendbureaus. De top vijf meest gemaakte fouten:

  1. Geen of onvoldoende aantoonbare duurzame inzetbaarheidsbesteding voor uitzendkrachten;

  2. Periodeloon in de schaal is niet juist;

  3. Functie en uitleg schaalindeling is niet correct;

  4. Toeslagen worden niet of niet correct toegepast;

  5. Reservering vakantiedagen te laag of niet toegekend/uitbetaald.

De SNCU benadrukt dat extra handhaving door de overheid noodzakelijk is om structurele verbetering in de uitzendsector te realiseren.

Lees ook: Belgische HR-topvrouw: ‘Uitzendverbod werkt malafide spelers juist in de hand’

Over Auteur

Reageren is niet mogelijk.