De werkkostenregeling waarmee werkgevers onbelast vergoedingen kunnen geven aan werknemers wordt volgens het kabinet vereenvoudigd.
“De regeling is voor veel werkgevers te complex en levert administratieve lasten op”, stelt het kabinet in een persbericht. Een van de maatregelen om dit tegen te gaan is het per 1 januari 2027 afschaffen van de aparte belastingvrijstelling personeelskorting. Daarmee kunnen werkgevers hun werknemers korting geven op bijvoorbeeld kleding, boodschappen of hypotheekadvies van het eigen bedrijf. Deze maatregel is door de Tweede Kamer aangedragen als één van de dekkingsmaatregelen van het energiepakket.
Lees ook: Frank van Gool: “werken én wonen”
Vrije ruimte WKR
Wel kunnen werkgevers hun personeel nog belastingvrije korting geven via de algemene vrije ruimte van de werkkostenregeling (WKR). De WKR is een verzamelnaam voor verschillende regelingen waarmee werkgevers onbelast vergoedingen kunnen geven aan werknemers. Denk aan reiskosten, een opleiding, sportabonnement of kerstpakket. Het kabinet vindt het belangrijk dat deze regeling goed functioneert voor werkgevers en werknemers.
Advies om af te schaffen
De regeling is daarom geëvalueerd door SEO. SEO doet onafhankelijk toegepast economisch onderzoek in opdracht van overheid en bedrijfsleven. Uit deze evaluatie kwam onder andere het advies om de aparte vrijstelling voor personeelskorting af te schaffen. Met deze korting kunnen werkgevers hun medewerkers maximaal 500 euro per jaar belastingvrij aan eigen producten geven, met een maximale korting van 20 procent. Dit vervalt straks. Werkgevers hoeven dan geen aparte maximumbedragen meer bij te houden, wat de administratie vereenvoudigt.
Lees ook: Werkgevers terughoudend over hogere reiskostenvergoeding bij mogelijke verhoging kilometervergoeding
Bedrag ieder jaar opnieuw vastgesteld
De WKR blijft dus gewoon bestaan, maar wordt hierdoor volgens het kabinet eenvoudiger. “Dit betekent dat werkgevers ervoor kunnen kiezen de personeelskorting op eigen producten te laten bestaan en dit te betalen uit de vrije ruimte. Dit is het bedrag dat werkgevers onbelast mogen besteden en wordt ieder jaar opnieuw vastgesteld.”
Vrije ruimte opnieuw verdelen
Door de voorgestelde wijziging moeten werkgevers de beschikbare vrije ruimte mogelijk opnieuw verdelen. Het kabinet: “Als het niet lukt om de personeelskorting binnen de vrije ruimte te plaatsen en deze korting is vastgelegd in de arbeidsvoorwaarden of cao, moet de werkgever deze mogelijk aanpassen of eindheffing afdragen over de overschrijding.” De eindheffing over de overschrijding bedraagt nu 80 procent. “Het blijft in veel gevallen voordeliger voor werkgevers om het via de werkkostenregeling te vergoeden dan via loon. Dit komt onder andere doordat werkgevers geen premies hoeven af te dragen.”
Lees ook: Kabinet wil vaste loonkostensubsidie voor beschut werk invoeren
Verdere vereenvoudiging van de WKR
Uit de evaluatie kwamen ook een aantal andere aanbevelingen, die kunnen helpen bij het verminderen van de complexiteit en administratieve lasten van de WKR. Zo heeft het kabinet al besloten dat de gerichte vrijstelling voor scholing en studie geen einddatum krijgt. Over andere aanbevelingen neemt het kabinet in augustus een besluit.
Zoals het afschaffen van de eerste schijf van de vrije ruimte. Dat betekent dat één percentage geldt voor de vrije ruimte over de hele salarissom. Daarnaast kijkt het kabinet onder andere naar het toestaan van een thuiswerk- en reiskostenvergoeding op dezelfde dag en mogelijke aanpassing van het eindheffingstarief bij overschrijding van de vrije ruimte. Op Prinsjesdag wordt bekend wat het kabinet doet met de andere aanbevelingen.
TWEE KEER PER WEEK
Flexmarkt Nieuwsbrief
Het laatste nieuws over de flexbranche en de best gelezen artikelen.